Car audio - propozycje, pomysły ?

Awatar użytkownika
black_martines
Posty: 1217
Rejestracja: 2006-11-27 08:39
Samochód: czołg w wersji sport
Galeria: viewtopic.php?t=13292
Lokalizacja: Gdzieś W Polsce

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: black_martines »

to ma być granie? bez komentarza....
Moją najulubieńszą złośliwością i sztuczką jest to, że moje milczenie umie się nie zdradzać milczeniem.
Awatar użytkownika
Taxon
Posty: 826
Rejestracja: 2007-01-12 09:09
Samochód: Cougar 2,5 V6
Galeria: viewtopic.php?t=13840
Lokalizacja: Warszawa

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: Taxon »

To nie może dobrze grać. Chodzi o to, ze membrana nie może tak się wyginać jakby była z ciasta. Oczywiście powinna wyskakiwać, ale w całości i nadążając za cewką - dlatego jeżeli się kupuje głośnik basowy, to należy zwrócić uwagę nie tylko na deklarowaną moc czy pasmo przenoszenia, ale głównie na materiał z jakiego jest wykonana membrana - musi być sztywna i lekka. Powleka się w tym celu membranę aluminium lub różnymi tworzywami typu polipropylen itp.
JEST : COUGAR '99 VIOLET 2,5 V6
BYŁO : Probe II (USA) '96 RED 2.0 16V
BYŁO : Probe II (USA) '95 BLACK 2.0 16V
Awatar użytkownika
black_martines
Posty: 1217
Rejestracja: 2006-11-27 08:39
Samochód: czołg w wersji sport
Galeria: viewtopic.php?t=13292
Lokalizacja: Gdzieś W Polsce

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: black_martines »

membrana membraną ale ważny jest resor... musi być na tyle mocny i sprężysty by zachować dynamikę... dlatego w dobrych głośnikach są wzmacniane resory głównie dolne... a górne robi się ze specjalnych profili...
Moją najulubieńszą złośliwością i sztuczką jest to, że moje milczenie umie się nie zdradzać milczeniem.
Awatar użytkownika
--C--
Posty: 834
Rejestracja: 2008-07-14 23:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: --C-- »

A jak jest zbudowany dwucewkowy głośnik, i co to naprawdę daje?
Ostatnio zmieniony 2009-03-04 21:25 przez --C--, łącznie zmieniany 1 raz.
Czarny FORD PROBE II GEN. 93r 2.5 V6 24v
Obrazek
Awatar użytkownika
Taxon
Posty: 826
Rejestracja: 2007-01-12 09:09
Samochód: Cougar 2,5 V6
Galeria: viewtopic.php?t=13840
Lokalizacja: Warszawa

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: Taxon »

Głośnik dwucewkowy - jak sama nazwa wskazuje ma nawinięte dwa uzwojenia. Generalnie sama idea głośnika miała służyć temu, aby można było dźwięki o niskiej częstotliwości skierować ze źródła stereofonicznego do jednego głośnika. W ten sposób używając jednego głośnika wychwytujesz dźwięki basowe z obydwóch kanałów. Jeżeli nie masz w radiu wyjścia na subwoofer, a chcesz użyć tylko jednego basowego głośnika, to jeżeli będzie to zwykły głośnik, to możesz jedynie podpiąć go tylko do jednego kanału, a to oznacza , że basik odtwarzany w drugim kanale będzie niesłyszalny.
Osobiście nie polecałbym tego wynalazku. Kilka razy miałem z tym do czynienia i efekt nie był najlepszy, bo sygnały z poszczególnych cewek nakładają się na siebie. Na rynku jest od cholery różnego rodzaju filtrów elektronicznych, które montuje się między radiem a wzmakiem monofonicznym i filtrują dźwięki o niskich częstotliwościach w dwóch kanałach, a na wyjściu wypuszczają mono, które można podpiąć na wejściu wzmaka i zasilić tym jeden woofer z normalną cewką.

Najlepsi są kolesie, co się upierają przy głośniku dwucewkowym, a potem mostkują cewki i podpinają pod jedno wyjście :lol:
Miałem kiedyś takiego egzemplarza, co podjechał do mnie i chciał, żeby mu podłączyć nowe car audio. Najlepsze, że na giełdzie "spece" polecili mu głośniki dwucewkowe, bo "choć droższe, to lepsze i głośniejsze". Więc ten "inteligent" aby w Golfie 3 mieć super basik nabył dwa takie głośniki. A żeby było jeszcze weselej, to wcisnęli mu wzmacniacz, co miał na wyjściach 4 ohm'y, a głośniki miał 2 ohm'owe. Cóż można zrobić? Jedyne wyjście - mostkowanie.
Efekt może nie był najgorszy, ale za tą kasę miałby burak 3x lepsze nagłośnienie, gdyby zapytał.
JEST : COUGAR '99 VIOLET 2,5 V6
BYŁO : Probe II (USA) '96 RED 2.0 16V
BYŁO : Probe II (USA) '95 BLACK 2.0 16V
Awatar użytkownika
black_martines
Posty: 1217
Rejestracja: 2006-11-27 08:39
Samochód: czołg w wersji sport
Galeria: viewtopic.php?t=13292
Lokalizacja: Gdzieś W Polsce

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: black_martines »

Taxon.... głośników dwucewkowych nie powinno się podpinać pod dwa różne źrodła.... używa się dwóch cewek aby obniżyć impedancję samego przetwornika.... korzystając np z dwóch wyjść wzmaka ale identycznych.... słyszałeś o indukcyjności wzajemnej?
Moją najulubieńszą złośliwością i sztuczką jest to, że moje milczenie umie się nie zdradzać milczeniem.
Awatar użytkownika
Taxon
Posty: 826
Rejestracja: 2007-01-12 09:09
Samochód: Cougar 2,5 V6
Galeria: viewtopic.php?t=13840
Lokalizacja: Warszawa

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: Taxon »

Martinesik, a co ja napisałem ? Oczywiście miałem na myśli wyjścia tego wzmaka. Chociaż słyszałem też opinie, które mówią, ze to powoduje ich szybkie przepalenie i powinno się użwywać dwóch idealnie wysterowanych monobloków. Jeszcze inni twierdzą, ze w ogóle nie należy głośników dwucewkowych podpinać pod więcej niż jedno wyjście wzmaka, bo się ugotuje i głośnik i wzmacniacz. Ile szkół tyle opinii i zasad. Generalnie jakby na to nie patrzeć - nie słyszałem jeszcze pozytywnych opinii o tych głośnikach, więc biorąc pod uwagę to, że są droższe od jednocewkowych i bardziej podatne na uszkodzenia, to proponuję olać to rozwiązanie. Poniżej link do różnych schematów podłączeń głośników w różnych konfiguracjach.

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic. ... 3c9ee3cdfa
JEST : COUGAR '99 VIOLET 2,5 V6
BYŁO : Probe II (USA) '96 RED 2.0 16V
BYŁO : Probe II (USA) '95 BLACK 2.0 16V
Awatar użytkownika
black_martines
Posty: 1217
Rejestracja: 2006-11-27 08:39
Samochód: czołg w wersji sport
Galeria: viewtopic.php?t=13292
Lokalizacja: Gdzieś W Polsce

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: black_martines »

miałem dwucewkę - rockford.... chodzil pod wzmakiem który wytrzymywał nawet 1 ohm.... i grało powalająco...
Moją najulubieńszą złośliwością i sztuczką jest to, że moje milczenie umie się nie zdradzać milczeniem.
Awatar użytkownika
Taxon
Posty: 826
Rejestracja: 2007-01-12 09:09
Samochód: Cougar 2,5 V6
Galeria: viewtopic.php?t=13840
Lokalizacja: Warszawa

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: Taxon »

Pisząc w czasie przeszłym sugerujesz, że mimo jego powalającego brzmienia już nie korzystasz z tego dobrodziejstwa :wink:
Kwestia brzmienia to już tylko kwestia gustu. Co kto lubi, ale ja też kilka tych głośników miałem w ręku i jakość mnie nie powaliła na kolana, a przynajmniej nie na tyle, by sobie takie cudo sprezentować.
JEST : COUGAR '99 VIOLET 2,5 V6
BYŁO : Probe II (USA) '96 RED 2.0 16V
BYŁO : Probe II (USA) '95 BLACK 2.0 16V
Awatar użytkownika
black_martines
Posty: 1217
Rejestracja: 2006-11-27 08:39
Samochód: czołg w wersji sport
Galeria: viewtopic.php?t=13292
Lokalizacja: Gdzieś W Polsce

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: black_martines »

czas przeszły bo kasa byla potrzebna....
urok tego zestawu (punch II + steg QMOS) polegał na rewelacyjnej jakości.... kazde drgniecie basu było czuć i slychać.... czysto i pewnie.... ale ten wzmak kosztuje tyle co 4 JBLowskie a za głośnik używka (nie produkowany od 7 lat) każą sobie płacić 500 zeta... do tego 29 kg skrzynia.... coś za coś..... boschman nie zagra tak.... Sonic już prędzej....
Moją najulubieńszą złośliwością i sztuczką jest to, że moje milczenie umie się nie zdradzać milczeniem.
Awatar użytkownika
Taxon
Posty: 826
Rejestracja: 2007-01-12 09:09
Samochód: Cougar 2,5 V6
Galeria: viewtopic.php?t=13840
Lokalizacja: Warszawa

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: Taxon »

Do tego właśnie zmierzam - w cenie zestawu dwucewkowego średniej klasy zaaplikujesz sobie sprzęt konwencjonalny z najwyższej półki, który nie będzie grał gorzej od tego wynalazku. Sami producenci też chyba doszli do takiego wniosku, bo jest tego śmiesznie mało w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami.
JEST : COUGAR '99 VIOLET 2,5 V6
BYŁO : Probe II (USA) '96 RED 2.0 16V
BYŁO : Probe II (USA) '95 BLACK 2.0 16V
Awatar użytkownika
karolo
Posty: 1071
Rejestracja: 2008-01-10 19:12
Samochód: sluzbowy
Galeria: viewtopic.php?t=13872
Lokalizacja: Opatów
Kontakt:

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: karolo »

sonic to fajna pompka i rewelki w dzwieku nie ma, cisnienie duze ale zejscia ani szybkosci nie ma co sie spodziewac :D
było:
2.5 v6 Kl-Ze 93 Usa
2.2 GT 91 Usa

Bylo GSX-R 1100 oil cooled :twisted: jest Gsx 1300R :twisted: :twisted:

Ja jestem nikim ,wyrywam tylko chwasty, chwasty co przeszkadzają żyć drugim....
Awatar użytkownika
black_martines
Posty: 1217
Rejestracja: 2006-11-27 08:39
Samochód: czołg w wersji sport
Galeria: viewtopic.php?t=13292
Lokalizacja: Gdzieś W Polsce

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: black_martines »

to fakt... mi osobiście rockfordy bardzo leżą... ale ta cena... w nieco lepszych pieniadzach kupiłem niedawno (do zabudowy u klienta) zajefajne alpine... naprawdę fajny buferek. niesamowicie szybki w ciśnieniówce...
Moją najulubieńszą złośliwością i sztuczką jest to, że moje milczenie umie się nie zdradzać milczeniem.
Awatar użytkownika
TYGRYSEX
Posty: 1713
Rejestracja: 2008-03-19 15:25
Samochód: JEEP GRAND CHEROKEE Limited 4.7 V8 USA
Galeria: viewtopic.php?t=14841
Lokalizacja: Kalisz/Opatówek, Wieruszów

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: TYGRYSEX »

W jaki sposób można podłączyć MP3 do radia samochodowego ? Jakie musi mieć wejście odtwarzacz i jaki kabel może te dwa urządzenia ze sobą połączyć ? Jack - jack ?
Mam CDX-CA850 . Nie chcę się go pozbywać więc przydałaby się taka opcja ...
BYŁ : "Srebrna Strzała" 2.5 V6 USA 93' wersja SE LPG
BYŁ : "Czarny Kocur " 2.5 V6 USA 93' wersja GT Pb98
JEST : "Bulgotek " 4.7 V8 USA 00' wersja LIMITED Pb95

Obrazek
Awatar użytkownika
--C--
Posty: 834
Rejestracja: 2008-07-14 23:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: --C-- »

Z tego co kojarzę w twoim radiu nie ma opcji podłączenia urządzenia zewnętrznego. Możesz poszukać kogoś, kto Ci przerobi radio, ale grzebie w środku i tracisz gwarancję. Możesz poszukać coś takiego jak transmiter na fale FM.
Czarny FORD PROBE II GEN. 93r 2.5 V6 24v
Obrazek
Awatar użytkownika
TYGRYSEX
Posty: 1713
Rejestracja: 2008-03-19 15:25
Samochód: JEEP GRAND CHEROKEE Limited 4.7 V8 USA
Galeria: viewtopic.php?t=14841
Lokalizacja: Kalisz/Opatówek, Wieruszów

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: TYGRYSEX »

Cholera ... No to lipa . Wolę sprzedać w całości oryginalne i niech komuś służy niż przy nim grzebać ... Transmiter raczej odpada - albo nie widziałem jeszcze takiego , co ładnie odtwarza utwory ... Te z którymi miałem do czynienia były kiepskie - za dużo zakłóceń ...
BYŁ : "Srebrna Strzała" 2.5 V6 USA 93' wersja SE LPG
BYŁ : "Czarny Kocur " 2.5 V6 USA 93' wersja GT Pb98
JEST : "Bulgotek " 4.7 V8 USA 00' wersja LIMITED Pb95

Obrazek
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: Robert »

Wszystko można...
Patrz np. interfejs do podpięcia iPoda pod Soniaka z wejściem na zmieniarkę (twój ma): A czy warta skórka za wyprawkę, to inna sprawa. Jest popyt :arrow: jest podaż.
Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
Awatar użytkownika
black_martines
Posty: 1217
Rejestracja: 2006-11-27 08:39
Samochód: czołg w wersji sport
Galeria: viewtopic.php?t=13292
Lokalizacja: Gdzieś W Polsce

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: black_martines »

nawet na alledrogo są przejsciówki AUX/zmieniarka prawie do każdego radia za 10 - 15 zeta...
Moją najulubieńszą złośliwością i sztuczką jest to, że moje milczenie umie się nie zdradzać milczeniem.
Awatar użytkownika
Taxon
Posty: 826
Rejestracja: 2007-01-12 09:09
Samochód: Cougar 2,5 V6
Galeria: viewtopic.php?t=13840
Lokalizacja: Warszawa

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: Taxon »

Mój kumpel swego czasu miał wyprowadzone wejście do wzmaka i zakończone Jack'iem 3,5mm. Podpinał pod to odtwarzacz mp3 i śmigał tak.
Grało nawet przyzwoicie. Tyle że w jego przypadku chodziło bardziej o to, ze stracił trzecie radio i się wk....ił.
JEST : COUGAR '99 VIOLET 2,5 V6
BYŁO : Probe II (USA) '96 RED 2.0 16V
BYŁO : Probe II (USA) '95 BLACK 2.0 16V
Awatar użytkownika
--C--
Posty: 834
Rejestracja: 2008-07-14 23:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: --C-- »

Tak ale wtedy musisz mieć pod wzmakiem wszystkie głośniki, plus sub jak masz, i na dodatek zazwyczaj jak masz wzmacniacz pod wszystko to masz rozdzielony sygnał przodu i tyłu, a tu byś musiał zrobić jakiś mostek na wejściu i to tak , że jakbyś podłączał radio to żebyś mogł spokojnie ponownie na 4 kanały rozdzielić....

Swego czasu zamontowaliśmy u znajomego laptopa w samochodzie, karta dźwiękowa na 4 kanały i wszystko podpięte pod wmacniacz, dość ładnie to grało ale musi być dobra karta żadna zintegrowana....

Temat rzeka, bardzo wiele możliwości działania....
Ostatnio zmieniony 2009-03-03 13:09 przez --C--, łącznie zmieniany 1 raz.
Czarny FORD PROBE II GEN. 93r 2.5 V6 24v
Obrazek
Awatar użytkownika
Taxon
Posty: 826
Rejestracja: 2007-01-12 09:09
Samochód: Cougar 2,5 V6
Galeria: viewtopic.php?t=13840
Lokalizacja: Warszawa

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: Taxon »

Jeżeli nie ma oryginalnego gniazda, to nie ma co grzebać. Lepiej w takiej sytuacji opylić samograja i zakupić takiego z portem USB. Ceny nie są wysokie, a funkcjonalność olbrzymia. Sam posiadam tego typu radyjko i jestem baaaardzo zadowolony. Poza portem USB ma czytnik kart SD. Żeby było ciekawiej - odtwarzacz MP3 nie musi być włączony, by z niego korzystać (o ile ma funkcję zasilania przez kabel USB).
Moja panna ma takie ustrojstwo i podpina je pod USB i radio traktuje je jak pendriv'a.
Ponadto dzięki temu portowi często ładuję swój telefon standardowym kabelkiem telefon<=>PC.
JEST : COUGAR '99 VIOLET 2,5 V6
BYŁO : Probe II (USA) '96 RED 2.0 16V
BYŁO : Probe II (USA) '95 BLACK 2.0 16V
Awatar użytkownika
saddam
Posty: 30
Rejestracja: 2009-03-04 13:49
Samochód: Probe USA 96r. 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=17069
Lokalizacja: Warszawa

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: saddam »

hej,
jestem nowym, szczęśliwym posiadaczem Forda Probe II ;)
Niestety poprzedni właściciel nie pozostawił mi radia w aucie, i teram mam mały problem.
Kupiłem radio, przejściówka na iso już była, więc z podłączeniem nie było problemu.
A problem jest taki że działa tylko jeden głośnik, i mam pytanie jak sprawdzić czy to wina głośnikow czy kabli?
Jak zdjąć boczki z tyłu żeby niczego niepołamać?:)
Biały Ford Probe II SE '96 2.0 USA
Awatar użytkownika
TYGRYSEX
Posty: 1713
Rejestracja: 2008-03-19 15:25
Samochód: JEEP GRAND CHEROKEE Limited 4.7 V8 USA
Galeria: viewtopic.php?t=14841
Lokalizacja: Kalisz/Opatówek, Wieruszów

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: TYGRYSEX »

Saddam :?:
Boczki ściągniesz bez potrzeby łamania czegokolwiek . Dokładnie obejrzyj jak jest poskręcane i zabierz się z głową do tego .
Jak membrany nie są sparciałe to możesz się pobawić w diagnozę problemu . W innym przypadku wywal je przy okazji i wstaw nowe ... Ori głośniki rewelacyjnej jakości nie są nawet w dobrym stanie ...

A zanim zadasz następne pytanie zajrzyj tu : http://www.fordprobe.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=3946

Auto w twoim opisie Sport Edition to raczej SE czyli Special Edition ...
BYŁ : "Srebrna Strzała" 2.5 V6 USA 93' wersja SE LPG
BYŁ : "Czarny Kocur " 2.5 V6 USA 93' wersja GT Pb98
JEST : "Bulgotek " 4.7 V8 USA 00' wersja LIMITED Pb95

Obrazek
Awatar użytkownika
Ambrozy
Posty: 294
Rejestracja: 2008-01-04 22:04
Samochód: brak
Lokalizacja: Małkinia Górna

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: Ambrozy »

TYGRYSEX pisze:Ori głośniki rewelacyjnej jakości nie są nawet w dobrym stanie ...
Tygrys, Ori instalacja z ori wzmacniaczem działa całkiem przyzwoicie. No chyba, żeś Audiofeel :)

Wykręcając plastiki, zacznij od tylnej ścianki w bagażniku.

Pzdr!
93'EuroProbe 2 i 1/2
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: Robert »

Ja podam ogólniejszy odsyłacz, niż Tygrys:
Dzięki niemu znajdziesz (w każdej generacji) wątki, w których opisano jak zdjąć boczki 8)
Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
ODPOWIEDZ

Wróć do „Car audio”