Definicja wg encyklopedii PWN:
KAWITACJA [łac.], powstawanie w cieczy obszarów nieciągłości wypełnionych parą, wywołane miejscowym spadkiem ciśnienia poniżej ciśnienia wrzenia; przy przepływie cieczy kawitacja zachodzi w miejscach znacznego wzrostu prędkości; wpływa szkodliwie na pracę maszyn i urządzeń wodnych, powodując straty energii przepływu, drgania przewodów i niszczenie powierzchni opływanych ciał (korozja kawitacyjna).
Z definicji : powstawanie w cieczy obszarów nieciągłości ...
Czy w gazach mogą powstawać obszary nieciągłości?
"... siły zewnętrzne działające na cząsteczki cieczy zaczynają być większe niż siły spójności międzycząsteczkowej." tak powstają obszary nieciągłości.
W gazach nie ma sił spójności między cząsteczkami, tym się różni gaz od cieczy.
Wniosek? Nie można mówić o zjawisku kawitacji w gazach.
Jeśli weźmiesz strzykawkę np 10 ml, nabierzesz do niej 1 ml powietrza, zatkasz i pociągniesz tłoczek to uzyskasz 10 ml powietrza o ciśnieniu 1/10 atm, jeśli zaś nabierzesz do tej strzykawki 1ml wody, zatkasz i pociągniesz tłoczek to w strzykawce zobaczysz 1ml wody i 9 ml pary wodnej, gdy pozwolisz tłoczkowi powrócić na swoje miejsce, para wodna zniknie.
Możesz to doświadczenie potraktować jako pewien statyczny model kawitacji.
Tylko nie pomyl tłoczka strzykawki z czymś innym, jeśli będziesz to sprawdzał w wannie bo doświadczenie może dać błędne wyniki ...

Pozdrawiam, Rafał.